sobota, 27 września 2014

Placki po węgiersku

Porcja dla 4 osób

Składniki: 

- mięso wołowe ok. 1 kg (można więcej, ponieważ gulasz można wykorzystać na obiad na następny dzień, podać np. z kaszą gryczaną)
- 2 papryki
- ok. 2 kg ziemniaków
- 3 cebule (2 do placków, 1 do farszu)
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki suszonej papryki
- kilka suszonych płatków papryczki chili
- 2 szczypty mielonej słodkiej papryki
- olej rzepakowy
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

1. Z mięsa wołowego robimy gulasz, czyli dusimy kilka godzin.

Komentarz: Przed duszeniem, należy obsmażyć kawałki mięsa, aby zamknąć pory. Jak już się mięso udusi, to nie wylewajmy sosu, gdyż przyda się do farszu. Dzięki temu będziemy mieli naturalny sos – taki jest najlepszy, pełny smaku i aromatu :)

2. W trakcie duszenia, możemy zacząć przygotowywać warzywa. Paprykę - myjemy, usuwamy nasiona, kroimy w kostkę. Cebulę - obieramy i kroimy w kostkę. Rozgrzewamy patelnię z olejem rzepakowym, a następnie smażymy paprykę i cebulę. Dodajemy obrany i pokrojony w kostkę czosnek. Dodajemy: suszoną paprykę, suszoną papryczkę chili, mieloną słodką paprykę. Mieszamy. Solimy (2 szczypty soli). Dokładnie mieszamy. 

3. Do warzyw wrzucamy gulasz i wlewamy trochę sosu z mięsa. Mieszamy.

4. Obieramy ziemniaki, myjemy. Obieramy cebulę. Ziemniaki i cebulę kroimy w mniejsze kawałki. Najlepiej zetrzeć ziemniaki i cebulę w robocie kuchennym. Ja mam taki wielofunkcyjny, który również mieli mięso. 
Masę ziemniaczaną solimy i pieprzymy. 

5. Smażymy placki. Po usmażeniu odsączamy tłuszcz za pomocą ręcznika kuchennego. Na każdy placek nakładamy gulasz, który wcześniej podgrzewamy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz